< Powrót do listy

Jak inwestować w nieruchomości?

W nieruchomości takie jak mieszkania z reguły inwestuje się na dwa sposoby. Pierwszy polega na kupieniu wybranego lokalu i potem wynajmowanie go przez dłuższy czas. W drugim sztuka polega na znalezieniu mieszkania w atrakcyjnej cenie, by potem sprzedać je drożej ( wcześniej go np. remontując) czyli tzw. flip.
W pierwszym wypadku najbardziej opłacalne są duże lokale, które da się przerobić na mieszkania wielopokojowe i wynajmować każdy pokój osobno. Zazwyczaj zakup wymaga sporych nakładów finansowych, a sam remont także jest kosztowny. Za to z największych mieszkań (sięgających powierzchnią do 150 m2) można uzyskać miesięczny cashflow na poziomie nawet powyżej 5 tysięcy złotych. W wypadku Szczecina średnia kwota waha się między 3 a 4 tys. złotych.
W drugim wypadku kupujemy mieszkanie, któremu dodajemy wartość poprzez przeważnie remont. Następnie sprzedajemy je z określonym przez nas zyskiem, z reguły nie mniejszym niż 30 000 zł. Przykładowo: kupujemy mieszkanie poniżej ceny rynkowej za 180 000 zł. Remontujemy je za 40 000 zł i sprzedajemy za 280 000 zł. Zostaje nam na czysto przed opodatkowaniem około 50 000 zł. (280 minus koszt mieszkania, remontu, oraz opłat u notariusza, które wyniosą w zaokrągleniu 10 000 zł). Cały proces (od zakupu, do sprzedaży i odzyskania zainwestowanych funduszy wraz z zyskiem) nie powinien trwać więcej niż 4 miesiące.
W obu wypadkach sukces odniesie ten, który będzie umiał kupić mieszkanie poniżej ceny rynkowej. Oczywiście im taniej, tym lepiej. Najwięcej na nieruchomości zarabia się bowiem w momencie jej nabywania. Jeżeli kupimy drogo, to nie ma znaczenia co byśmy dalej z nią zrobili - zysk nie będzie duży. Jeżeli jednak kupimy mieszkanie warte 200 tysięcy za 170 000 zł, to nawet bez robienia w nim czegokolwiek, już możemy je sprzedać o 30 000 zł więcej.
Ten model inwestowania nie dotyczy tylko osób dysponujących gotówką „od ręki”. W obu wypadkach można inwestycję sfinansować z pomocą kredytu hipotecznego. Trzeba jednak wówczas pamiętać, że , miesięczny zysk z najmu będzie pomniejszony o ratę kredytu, a formalności związane z zakupem i sprzedażą mogą trwać dłużej.

< Powrót do listy

Wyślij zgłoszenie do doradcy:

Wyślij